Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gruzie - základní informace

Oficiální název: Gruzínská republika
Hlavní město: Tbilisi
Počet obyvatel: 5 mil.
Rozloha: 69 700 km2
Měna: 1 lari (GEL) = 100 tetri
Úřední jazyk: gruzínština

Obyvatelstvo
Největší zastoupení mezi obyvatelstvem mají Gruzínci, kterých je zde 72%. Zbylé obyvatelstvo je tvořeno hlavně Armény a Rusy, dále zde žijí také Ázerbájdžánci, Osetinci či Abcházové. Obyvatelé jsou pravoslavní křesťané. Ke státu patří také autonomní republiky Abcházie a Adžárie a autonomní oblast Jižní Ossetie, kde žije převážně muslimské obyvatelstvo. V zemi je 99% gramotnost. Kromě úředního jazyka se zde mluví také arménsky a rusky.

Ekonomika
Země v letech 1991-1994 prošla občanskou válkou, což výrazně oslabilo její ekonomiku. Asi 30% obyvatel pracuje v zemědělství, kde se věnuje pěstování vinné révy, čaje, pomerančů, ananasů, jablek, mandarinek a  tabáku. Chová se skot, ovce a prasata. Z nerostných surovin se těží černé uhlí, ropa, baryt a manganová ruda. Dovážejí se hlavně potraviny a těžební výrobky. Hlavními exportními produkty jsou chemikálie, citrusové ovoce, čaj, víno a textilní zboží. Odběratelskými zeměmi jsou Rusko, Turecko Itálie a Řecko.

Dějiny a kultura
Již od starověku bylo území Gruzie pod řeckým a perským vlivem, později ovlivňováno římským, byzantským i arabským světem. Dějiny Gruzie jsou spjaty s obranou před nejrůznějšími dobyvateli. Ve 12. století získalo Gruzínsko nezávislost, během13. století bylo území okupováno Mongoly a v 19. století připojeno k Rusku. Roku 1921 byla vyhlášena Gruzínská sovětská socialistická republika. Ve 40. letech 20. století proběhly v zemi stalinistické čistky, kdy v zemi bylo zavražděno 10% obyvatelstva. Při první žádosti o osamostatnění v roce 1989 došlo k brutálnímu potlačení demonstrantů armádou. V roce 1991 byla nakonec samostatnost vyhlášena. Gruzie je pro turisty nebezpečná, nedoporučuje se cestovat na vlastní pěst.

Geografie
Gruzie leží na Zakavkazsku, nedaleko Černého moře a tvoří hranici mezi Evropou a Asií. Sousedí s Arménií, Ruskem, Tureckem a Ázerbájdžánem. V zemi najdeme jižní svahy Velkého kavkazu, Malého Kavkazu a také vysočinu Ararat. Ta dosahuje výšek okolo 3300 metrů nad mořem. Nejvyšší gruzínskou horou je Mt. Kazbeg v Jižní Osetii.U pobřeží se rozkládají nížiny, z nichž nejznámější je  Kolchidská nížina. Země je bohatá na historické památky a křesťanské stavby, stejně tak jako na skalní města. Turisty zde láká hlavně černomořské pobřeží. Na západě země je subtropické podnebí s horkými léty a mírnými zimami, na východě kontinentální a v horách vysokohorské.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko